Tabelltipset 2025: Kan Kællane overgå fjoråret?

OBOS-ligaen kalles ikke “Kokos-ligaen” uten grunn! Kællane leverte en solid sesong i fjor, men klarer de å følge opp suksessen? Hvem blir årets store overraskelse, hvem underpresterer, og er LSK virkelig så suverene som alle skal ha det til?

16. Plass – Hødd

Logo-HøddTrener: Marius Bøe
Hjemmebane: Høddvoll
Supporterklubb: Blåsarane
Plassering: 1. plass PostNord avd 1

Inn
Andreas Waterfield Skjold (Notodden)
Sondre Fosnæss Hanssen (Levanger)
Magnus Holte (RBK, Lån ut sesongen)
Marius Ulla (Stabæk)
Noah Jenssen Riise (Ørn-Horten)
Marcus Mikhail (Skövde AIK)

Ut
Trace Murray (HBK)
Olai Bjørdal (Volda)
Iver Husø Johansen (Volda)
Eirik Bjørnevik (Brattvåg)
Leon-Robin Juberg-Hovland (Molde, tilbake etter lån)
Uranik Seferi (LSK, tilbake etter lån)

Vurdering

Hødd er tilbake i OBOS-ligaen etter kun et år i OBOS-Ligaen. Blir det en snarlig retur til nivå 3? Ja, vi tror dessverre det. Tynn stall, lite erfaring og vi klarer ikke helt å se hvem som skal score målene. Men vi får se et helt annerledes Hødd lag i år, enn sist de var oppe. Lange innkast og lange baller mot Schriven er byttet ut mot en mer spillende fotball.

På keeperplass får Ole-Monrad Alme konkurranse av nykommer Marius Ulla. Inn i forsvaret har Sondre Fosnæss Hanssen kommet inn, en spiller det bor mye i. Utviklingen hans har ikke vært helt som forventet etter at han slo igjennom i Godset i 2020. Kan han kickstarte karrieren i Hødd? Ved siden av Hanssen i back 3’ern finner vi blant annet Mirza Mulac. 19-åringen fikk sitt gjennombrudd i fjor og hadde en svært god sesong i OBOS-ligaen, så det blir spennende å se han i nivået over. På midtbanen, sentralt ligger Kallevåg og Urnes, lagets beste og viktigste spillere. Kallevåg en god ballspiller og Urnes et rivjern. En spennende signering er svenske Marcus Mikahil. Venstre vingbacken har en flott venstrefot, fart og fysikk.

Så til det store spørsmålet i dette Hødd laget, hvem skal score målene? Her må de stole på toppscorerene fra i fjor. Rutinerte Robin Hjelmeseth (12 mål) og Elias Myrild (9 mål) fortsetter å levere mål, samtidig håpe på mer mål av Skotheim og Brandal. Eller kan innleide spiss talentet Magnus Holte få sitt gjennombrudd?

15. Plass – Mjøndalen

Trener: Kevin Nicol
Hjemmebane: Consto Arena
Supporterklubb: Supporterklubben 3050
Plassering 2024: 14. plass

Inn
Karim Bata (Frigg)
Ebrima Sawaneh (Frigg)
Kristoffer Solberg (Øre-Horten)
Eivind Willumsen (Kjelsås)
Erik Midtgarden (EIK Tønsberg)
Fabian Holst-Larsen (Godset)
Anders Molund (Kvik Halden)
Oliver Midtgård (Nordstrand)
Jonas Bruusgaard (Strømmen)
Tarik Mrakovic (Igman Konjic, Bosnia)
Alie Conteh (Goderich United, Sierra Leone)
Isak Vik (Tromsø, Lån ut sesongen)
Jesper Skau (Odd)
Fabian Kvam (Fløya)
Fredrick Godwin ( Sporting Supreme, Lån ut sesongen)
Leander Øy (Sarpsborg 08, Lån frem til sommeren)

Ut
Vegard Leikvoll Moberg (Os)
Mats Pedersen (Bodø/Glimt, tilbake etter lån)
Niclas Semmen (KFUM, tilbake etter lån)
Andreas Heredia-Randen (Godset, tilbake etter lån)
Meinhard Olsen (Kolding)
Joachim Olsen Solberg (lagt opp)
Thomas Kinn (Viking)
Martin Rønning Ovenstad (Stoppen)
Kristoffer Tokstad (Kontrakt utgått)
Johannes Dahlby (Pors)
Sondre Strand (Vard)
Markus Welinder (Moss)
Andreas Fagereng (Elverum)
Sivert Øvreby (Kalmar)
Ole Amund Sveen (Raufoss)
Keerat Singh (Notodden)
Aleksandar Lukic (Kontrakt utgått)
Brinder Singh (Kontrakt utgått)
Erik Skistad (Kontrakt utgått)
Erik Brenden (Kontrakt utgått)

Vurdering

Økonomiske utfordringer og et generasjonsskifte sørger for at vi tror at Mjøndalen dessverre slår følge med Hødd ned i PostNord-ligaen. Mye rutine og erfaring er byttet ut mot et hav av spillere fra 2. og 3. divisjon. De har hentet mye ungt og spennende, men denne gangen kanskje litt for mye ungt og spennende på en gang? Rutinerte Erik Midtgarden er tilbake i MIF i sin fjerde periode, og hans rutine blir viktig både på og utenfor banen. Viktig for MIF er at Syver Skaar Eriksen ombestemte seg og blir allikevel Mjøndalen-spiller i 2025. Det som kan redde MIF er at de har en gjeng med unge, sultne spillere som får muligheten uten press og forventninger – og god støtte på tribuna!

På keeperplass er solide Kinn byttet ut med Kristoffer Solberg og Leander Øy. Solberg har i mange sesonger vært en av de beste keeperne i 2. og 3. divisjon, så han fortjener muligheten. Men dessverre for Solberg har han pådratt seg en skade. Så MIF har hentet inn Øy på lån fra Sarpsborg 08 frem til sommeren. I forsvar har de hentet stopper Isak Vik på lån fra Tromsø. Blir Erik Midtgarden eller Tarik Mrakovic hans makker?

Midtbanen til MIF er kanskje den mest spennende og beste lagdelen. Hvem av Karim Bata, Eivind Willumsen eller Fredrick Godwin tar plass ved siden av Jesper Skau? På plassen foran de to sentrale vil den offensive midtbanespilleren Jonas Bruusgaard operere. Etter flere gode sesonger i 2. divisjon blir det spennende å se Bruusgaard i OBOS-ligaen – han vil garantert levere målpoeng.

På kanten vil spennende Ebrima Sawaneh og Nicolay Årsbog bekle. Spissen Alie Conteh, med 7 mål i fjor, utfordres av tidligere MFK-er Oliver Midtgård. Spissen har imponerende 65 mål på 66 kamper for Nordstrand i 3. divisjon. Klarer han å levere samme målsnitt et par nivåer høyere opp? En skadet Mathias Bringaker vil være god for MIF å få tilbake.

14. Plass – Raufoss

raufoss-logoTrener: Tom Dent
Hjemmebane: Nammo Stadion
Supporterklubb: 2830 Gul og Svart
Plassering 2024: 8. Plass

Inn
Anders Klemensson (Kongsvinger)
Ole Amund Sveen (Mjøndalen)
Jonas Selnæs (Stjørdals-Blink)
Rasmus Bonde (AIK, Sverige)
Aime Nihorimbere (Gjøvik/Lyn)
Elias Aareflot (Tromsø, Lån ut sesongen)

Ut
Jamal Haruna (Sogndal, tilbake etter lån)
Adnan Hadzic (KFUM, tilbake etter lån)
El Schaddai Furaha (LSK, tilbake etter lån)
Magnus Fagernes (Levanger)
Marius Alm (Skreia)
Eduards Emsis (kontrakt utgått)
Adnan Hussein (kontrakt utgått)
Mathias Hasle (Kolbu KK)
Ole Kristian Lauvli (Tromsø)
Oskar Sangnes (Gjøvik/Lyn, lån frem til sommeren)
Andreas Østerud (Arendal)

Vurdering

I tradisjon tro tippes Raufoss langt ned. Så da blir det vel kvalik den andre veien i stedet? For første gang på en stund må ikke Raufoss bygge et helt nytt lag. Selv om sentrale brikker som Lauvli og Haruna er borte, beholder Raufoss store deler av stallen fra i fjor. Et lite skår i gleden er likevel skaden på Sander Nordbø. Jørgen Wälemark er byttet ut med Tom Dent som hovedtrener.

Raufoss var solide defensivt i sin 3-5-2-formasjon i fjor – de slapp inn få mål, men scoret samtidig lite. I år vil nok Raufoss sine kamper være mer åpne. Dent foretrekker 4-3-3 og en mer offensiv tilnærming. Nøkkelen til den gode 8.-plassen i fjor var den sterke defensive strukturen. Hvordan vil det gå i år når Raufoss skal angripe mer?

Anders Klemensson erstatter Ole Kristian Lauvli i mål. Klemensson er en god keeper, men Lauvli var en av OBOS-ligaens beste sist sesong, så det er store hansker Klemensson skal fylle. I forsvarsrekken er Alm og Haruna borte, men de beholder Hay og Hanssen på stopperplass. Nihorimbere, som kommer fra Gjøvik/Lyn, er hentet inn som konkurrent/backup. Fors og Bonde tar plass på backene frem til Nyland Ørsahl er tilbake fra skade – da blir det konkurranse om plassene.

På midtbanen har Ole Amund Sveen kommet tilbake, og han vil trolig ta en sentral rolle, ettersom Sander Nordbø er ute med en langtidsskade. Kaptein Sveen får med seg spennende Jonas Selnæs, som kommer fra Stjørdals-Blink og har OBOS-erfaring med Ranheim. Den siste plassen på midten er mer åpen. Jan Inge Lynum og Kodjo Somesi er alternativer, mens Nelson kan trekkes ned. Kanskje åpner det seg også en mulighet for det unge talentet Tinus Engebakken?

Et smart trekk helt fremst på banen er å flytte opp Ryan Lee Nelson. Engelskmannen har en fantastisk fot, teknikk og spillforståelse. Kraftpakken Erlend Hustad tar spissplassen, med Elias Aareflot bak seg. Det har vært store forventninger til Aareflot tidligere, men skader har satt ham tilbake. Klarer han å få ut sitt potensial i Raufoss?

Med tre spillere i angrep og en mer offensiv spillestil vil nok Raufoss få mer ut av spillere som James Ampofo og Yaw Agyeman. Det kan bli mange mål for Raufoss i år – men klarer de å holde det like tett bakover?

13. Plass – Skeid

skeid-logoTrener: Vilde Rislaa
Hjemmebane: Nordre Åsen
Supporterklubb: Skeidoksene
Plassering 2024: 1. Plass PostnNord avd 2

Inn
Martin Hoel Andersen (Öster)
Keivan Ghaedamini (KFUM)
Kristoffer Ødemarksbakken (Klaksvik)
Filip Delaveris (Eidsvoll Turn)
Adnan Hadzic (KFUM)
Akinsola Akinyemi (KFUM)
Yasir Sa`Ad (KFUM, lån frem til sommeren)

Ut
Christopher Kjensteberg (LSK, tilbake etter lån)
Hyder Altai (Diyala Sport Club)
Gustav Severinsen (Fløya)
Ulrich Østigård Ness (Gamle Oslo)
Thor Lange (Lagt opp)
Bamba (FC Milsami)
Eduard Hjelde (Bærum)
Daniel Lunde (Fram Larvik)

Vurdering

Vi «safer» kanskje med å sette opp et nyopprykket lag på nedre halvdel. Men vi tror Skeid fort kan bli årets positive overraskelse. Det begrunner vi med at de har en dyktig trener, et godt grunnspill og spennende signeringer. Og hvis de i tillegg tar med seg det gode defensive spillet sitt fra i fjor, ser det lovende ut for Skeid. Selv med opprykk i fjor skulle de gjerne scoret mer mål, men med flere spennende offensive signeringer tror vi på et mer målfarlig Skeid-lag i år.

Bakerst er Marcus Andresen den ubestridte 1’eren! Nye i forsvaret er den solide midtstopperen Akinsola Akinyemi og backen Keivan Ghaedamini. Mens lynraske Bojang og Ghaedamini bekler backene, er det god konkurranse på stopperplass – vel og merke når alle er friske. Akinsola Akinyemi, Luca Høyland, Fredrik Flo og Per-Magnus Steiring skal kjempe om spilletid på stopperplass.

På midtbanen har Adnan Hadzic kommet inn, en spennende signering. Ellers finner vi Torje Naustdal og den slepne teknikeren Bendik Rise. Hassan Yusuf og Filip Stensland vil være med og forsvare en plass på midtbanen til Skeid. Er Filip Delaveris på vei til å få ut potensialet sitt? Etter en god sesong i Eidsvoll er han tilbake på nivå 2. Det blir spennende å se hva han kan utrette i år.

Ødemarksbakken er tilbake i norsk fotball – litt usikker på nivået hans nå, men vi vet hva som bor i ham. Yasir Sa’Ad er tilbake i Skeid, på lån fra KFUM. Han er med på å gi konkurranse og bredde på kantene. En annen som er tilbake på norsk jord er Martin Hoel Andersen, en spiller som absolutt forsterker dette Skeid-laget.

12. Plass – Åsane

logo-åsaneTrener: Eirik Bakke
Hjemmebane: Åsane Arena
Supporterklubb: Martyrene
Plassering 2024: 11.. plass

Inn
Sverre Haga (Os)
Sebastian Selin (Hammarby)
Nobel Gebrezgi (Hammarby)
Eirik Lereng (Arendal)
Efe Junior Lucky (Lån, LSK ut sesongen)
Andreas Vindheim (Klubbløs)

Ut
Martin Ueland (Varegg)
Magnus Bruun Hanssen (Sandviken)
Kristoffer Larsen (Vestsiden-Askøy)
Arn-Sebastian Wiik Escobar (Viking)
Thomas Roger Lotsberg (Lån, Sandviken frem til sommeren)
Jacob Jacobsen Bolsø (Lysekloster)
Jon Berisha (Brann)
Emmanuel Bangoura (Lysekloster)

Vurdering

Eirik Bakke, som tok over Åsane i fjor sommer, har nå fått hele sesongoppkjøringen på seg til å forme dette Åsane-laget. Bakke hadde en potensiell gullkalv i sin hule hånd, men Emmanuel Onotu forsvant plutselig fra Bergen samme dag som kontrakten skulle signeres. Dagen etter dukket Onotu i stedet opp på trening med Djurgården.

Selv om Onotu ikke signerte, sikret de seg signaturen til keeper Sebastian Selin. Selin var på utlån i fjor høst og hadde en strålende periode. At han blir med videre, er en kjempe­signering for Åsane. Selin kan fort stå igjen som en av de beste keeperne i OBOS-ligaen.

På deadline day signerte de Andreas Vindheim. Han har vært uten klubb siden sommeren og er fortsatt under opptrening, så han blir ingen umiddelbar forsterkning. Møller Wolfe holder trolig på høyrebacken frem til Vindheim er frisk nok til å konkurrere om plassen. På motsatt side konkurrerer Sander Eng Strand og Knut Haga om backplassen. Begge er gode offensive backer med en solid venstrefot. Haga kan også bekle en stopperplass.

En annen signering i forsvaret er Eirik Lereng. Midtstopperen var på lån fra Arendal i fjor høst, men nå er overgangen gjort permanent. Ellers er rutinerte Eirik Wollen Steen den som regjerer i stopperleddet – en bunnsolid forsvarsspiller Åsane er avhengig av å holde skadefri. En spennende utfordrer på stopperplass er unggutten Patrick André Wik.

På midtbanen finner vi rutine, kontinuitet og kvalitet i Kristoffer Barmen, Emil Sildnes, Didrik Fredriksen og Stian Nygard. I tillegg har de gode spillere som Einar Iversen, Ole Kallevåg og innleide Efe Lucky. Lucky var på lån i Åsane i fjor høst, så både spiller og klubb kjenner hverandre godt.

Nykommeren på venstrekanten, Nobel Gebrezgi, ser spennende ut. Sebastian Haugeland, som kom i fjor sommer, har nå fått mer erfaring fra dette nivået. Han er en god avslutter med smarte bevegelser – en outsider til toppscorertittelen i OBOS-ligaen. I tillegg har de raske, gjennombruddshissige Erling Myklebust og ikke minst rutinerte Steffen Lie Skålevik.

Og vil den talentfulle 15-åringen Malte Fismen få spilletid denne sesongen?

11. Plass – Egersund

Trener: Endre Eide
Hjemmebane: B&G Parken
Supporterklubb: Tigerflokken
Plassering 2024: 4. plass

Inn
Petter Hokstad (Eidsvoll)
Isak Jönsson (Västerås)
Scott Vatne (Elon Phoenix)
Oscar Kapskarmo (Bodø/Glimt)
Herman Kleppa (Sandnes Ulf)
Peder Nygaard Klaussen (Odd)
Nicolas Pignatel Jenssen (Start)
Paya Pichkah (Lån, fra BP ut sesongen)
Filip Oprea (Lån, fra Tromsø frem til sommeren)
Andreas Hermansen (Lån, fra Horsens frem til sommeren)
Daniel Job (Lån, fra Sarpsborg 08 frem til sommeren)
Mathias Sauer (Lån, fra AGF frem til sommeren)

Ut
Keivan Ghaedamini (Skeid)
Jørgen Galta (tilbake til Viking etter lån)
Sivert Strangstad (tilbake til Jerv etter lån)
Joachim Holtan (tilbake til KIL etter lån)
Jack Lanhe (Austria Lustenau)
Jo Sålesen (Lyn)
Ådne Midtskogen (Lyn)
Mats Viken (Kontrakt utgått)
Magnus Høiseth(Levanger)
Henrik Falchner (Viking)
Robert Williams (Klaksvik)
Jørgen Voilås (Umeå)
Phillip Hovland (Lån, til Vidar frem til sommeren)

Vurdering

Fjorårets store overraskelse, Egersund, spår vi vil falle noen plasser denne sesongen. Det har vært store utskiftninger i stallen, og dersom vi også tar med dem som forsvant i fjor sommer, er det mye kvalitet som har gått tapt. Fjorårets assistenttrener, Endre Eide, er ny hovedtrener – klarer han å erstatte Kjell André Thu?

Keeper Sander Lønning pådro seg en kneskade på treningsleir og blir ute en lengre periode. Derfor har EIK hentet Andreas Hermansen fra Horsens. Personlig har jeg sett for lite av Hermansen til å ha en klar formening om hvor god denne signeringen er.

I forsvaret har U19-landslagsspiller Fanuel Ghebreyohannes fått konkurranse av Herman Kleppa på høyrebacken. EIK har også hentet inn nye midtstoppere i Isak Jönsson og Pignatel Jenssen. Fra før har de stopperen Bjørn Mæland, som etter at Williams og Stålesen forsvant, også har spilt venstreback i vinter. Filip Oprea er hentet inn som et alternativ på venstrebacken.

En svært viktig spiller på midtbanen blir Chris Sleveland, som hadde en meget god sesong i fjor. Horenus Tadesse snudde i vinter og blir likevel med EIK denne sesongen. En annen som var god sammen med Sleveland og Tadesse på midten i fjor, er Justin Salmon – han er fortsatt med. For å skape konkurranse på midtbanen har EIK hentet Paya Pichkah på lån fra BP – en spennende signering. Petter Hokstad har levert flere gode sesonger i Eidsvoll. Kan han få sitt gjennombrudd i OBOS-ligaen i år?

På deadline day hentet EIK inn to nye kantspillere på lån: Daniel Job (08) og Mathias Sauer (AGF). Fra før har de Adrian Bergersen, Othmane Salama og Henrik Elvevold som alternativer på kant – og ikke minst Stian Michalsen, som skadet seg i fjor sommer, men nå er på vei tilbake.

Oscar Kapskarmo er spissen de skal satse på. Han har utvilsomt et uforløst potensial – en fysisk sterk spiss, god i boksen og en dyktig avslutter. Klarer han å kopiere Helmersen?

10. Plass – Ranheim

logo-rilTrener: Christian Eggen Rismark
Hjemmebane: Extra Arena
Supporterklubb: Forza Ranheim
Plassering 2024: 10. plass

Inn
Håkon Røsten (Lån fra RBK ut sesongen)
Aki Samuelsen (HB Torshavn)
Jonas Pereira (Levanger)
Elias Myrvågnes (Tiller)
Famara Camara

Ut
Jakob Tromsdal (Sandnes Ulf)
Nicklas Frenderup (Lagt opp)
Sivert Solli (Brattvåg)
Sander Amble Haugen (Kontrakt utgått)
John Hou Sæter (Yunnan Yukun)
Sigurd Prestmo (Tromsø)
Brage Kvithyld (07 Vestur)

Vurdering

Det store spørsmålet er: Hvem skal erstatte Hou Sæters 30 målpoeng? Årets spiller i OBOS-ligaen 2024 har dratt til Yunnan Yukun i Kina. Nytt av året er også en ny trener – Christian Eggen Rismark har tatt over etter Kåre Ingebrigtsen. Ranheim har en sterk identitet i spillet sitt og har ofte mye ballbesittelse, men klarer de å omsette det i nok mål?

Simen Vidtun Nilsen fortsetter som førstevalg mellom stengene, med Tor Solvoll som konkurrent.

En utfordring for Ranheim i fjor var at de måtte variere mye på stopperplass og aldri fikk satt et godt relasjonelt stopperpar. Denne sesongen er Håkon Røsten leid inn for hele året (etter et kort opphold i fjor). Røsten får Philip Slørdahl som makker – et solid stopperpar! Svært rutinerte Erik Tønne har gjort venstrebacken til sin. Jonas Pereira leverte en god sesong i OBOS-ligaen for Levanger i fjor, hvor han spilte mest som sidestopper i en trebackslinje. I Ranheim er han hentet inn som høyreback – en trygg og god signering.

Ranheim, som tidligere «bare» hentet trøndere, har nå utvidet horisonten og signert spillere fra det velkjente Diambars-akademiet i Senegal, blant annet Mamadou Diang.

På midtbanen finner vi spennende unge spillere som Lucas Kolstad og Oliver Holden, krydret med mer rutinerte Mikael Tørset Johansen og ikke minst Per Ciljan Skjelbred. Nylig signerte de også Famara Camara – unggutten er en del av Senegals U20-landslag.

To spennende kantspillere har kommet inn portene på Extra Arena. Elias Myrvågnes har tatt den korte turen fra Tiller, mens Aki Samuelsen har reist den litt lengre veien fra Færøyene. De skal utfordres av Vetle Wenaas.

Også i angrepsrekka signerte Ranheim en spiller fra Diambars i fjor høst – Seydina Diop. Hvem tar spissplassen? Blir det Gustav Mogensen eller Bendik Bye?

9. Plass – Sogndal

sogndal-logoTrener: Luis Pimenta
Hjemmebane: Fosshaugane Campus
Supporterklubb: Saftkokaradn
Plassering 2024: 13. plass

Inn
Jamal Haruna (Raufoss)
Vegard Hagen (Brann)
Diogo Bras (UD Santarem)
Lukass Vapne (Lån fra FK Metta)
Sebastian Pedersen (Moss)

Ut
Daniel Arrocha (Jerv)
Felix Eriksson (Tilbake til IFK Gøteborg etter lån)
Emmanuel Olugbe (Tilbake tilHype Buzz Academy, tilbake etter lån)
Kristoffer Paulsen (Tilbake til Viking etter lån)
Yoro Ba (Tilbake til Tromsø etter lån)
Jesper Robertsen (Tilbake til Tromsø etter lån)

Vurdering

2024-sesongen ble en tøff periode for Sogndal. Skader, ineffektivitet, salget av Baidoo og ikke minst den kollektive kollapsen på høsten førte til at laget plutselig befant seg i nedrykkskampen. Flo og Kalvenes er nå erstattet av den ikke ukjente Luis Pimenta. Etter flere år med aldersbestemt fotball er Pimenta tilbake i klubbfotballen. Han er uten tvil en dyktig trener som absolutt kan være mannen til å løfte Sogndal til nye høyder. Men ryktene sier at Pimenta er en krevende trener – så hvis de sportslige resultatene uteblir i starten, hvordan vil harmonien på Fosshaugane bli?

Lars Jendal var en av de beste keeperne i OBOS-ligaen på vårparten i fjor, men hadde en negativ utvikling på høsten (sammen med resten av laget). Det kan derfor se ut til at Pimenta ønsker å satse på den unge U-landslagskeeperen Daniel Sætren.

Haruna går inn og erstatter Arrocha i midtforsvaret, hvor han danner stopperpar med Mathias Øren. Skadeplagede Per Egil Flo utfordrer dem om spilletid. På venstreback finner vi solide Martin Sjølstad, mens portugisiske Diogo Bras er hentet inn på høyreback. En lagdel som ser sterk ut når den er skadefri, men som også er sårbar og tynn på dybde.

På midtbanen blir Martin Høyland en nøkkelspiller. Spennende Jacob Blixt Flaten har fått et år i beina i OBOS-ligaen – kanskje han kan levere på et jevnere nivå denne sesongen? Vegard Hagen fra Brann har vært et frisk pust i vinter og kan vise seg å bli en solid signering for Sogndal. Et godt defensivt alternativ på midten er Isaac Twum – en ballvinner som ikke hadde like mye tillit i fjor, men som gir bredde i midtbaneleddet.

Sogndal skapte mye i fjor, men slet med effektiviteten foran mål. Derfor kan signeringen av goalgetter Sebastian Pedersen vise seg å være et smart trekk! Det blir også spennende å se om den talentfulle angrepsspilleren Erik Flataker treffer mål litt oftere denne sesongen. Og klarer Oliver Hinitsa å score mer enn fire mål i år? Det er definitivt flere mål i ham.

Oskar Borgthorsson, Emmanuel Mensah og Joakim Nundal gir Sogndal bredde i angrepsrekka.

8. Plass – IK Start

vimpel-startTrener: Azar Karadas
Hjemmebane: Sparebanken Sør-Arena
Supporterklubb: Tigerberget
Plassering: 12. plass

Inn
Altin Ujkani (Fløy, tilbake etter lån)
Mikael Ugland (Jerv)
Omar Jebali (Vendsyssel FF)
Gift Sunday (Bodø/Glimt, lån ut sesongen)
John Olav Norheim (HamKam)
Stève Mvouè (Paris 13 Atletico)
Storm Strand-Kolbjørnsen (Vålerenga)
Emmanuel Gono (AIK, lån ut sesongen)
Terry Benjamin (B2R sports)

Ut
Kaya Makosso (Kontrakt utgått)
Sigurd Grønli (tilbake til Bryne etter lån)
Ludvig Begby (tilbake til Fredrikstad etter lån)
Eyþór Björgólfs­son (tilbake til Moss etter lån)
Mustapha Isah (tilbake til Randers etter lån)
Kristoffer Hoven (Hønefoss)
Nicolas Pignatel Jenssen (Egersund)
Herolind Shala (kontrakt utgått)
Sander Svela (Vindbjart)
Wilhelm Vorsager (SV Stripfing)
Jesper Gravdahl (Fløy)
Kalle Wallius (Liives)
Benjamin Sundo (lån Arendal ut sesongen)

Jasper Silva Torkildsen (lån Haugesund ut sesongen)
Sander Richardsen (lån til Fløy ut sesongen)
Salim Nkubiri (Vasalund)

Vurdering

Start kan fort bli en outsider til topp 6. Etter en grusom vårsesong gjorde Karadas noen smarte signeringer og endret både formasjon og spillestil. Etter en sterk høstsesong og en god oppkjøring er optimismen tilbake i Kristiansand. Laget er svært solid bakover på banen og vil bli vanskelig å score på – men scorer de selv nok mål? Karadas har nå fått et år i Start, og for første gang på lenge virker det å være god harmoni i klubben.

Jacob Pryts kom til Start i fjor sommer og ble lagets førstekeeper på høsten – en svært solid målvakt. Jasper Silva Torkildsen, som hadde vært førstekeeper i flere sesonger, ble på høsten henvist til benken. Nå har han gått på utlån til Haugesund og får «endelig» muligheten til å spille i Eliteserien. Pryts ville nok uansett vært førstevalget. Storm Strand-Kolbjørsen er hentet inn som reservekeeper.

En av de beste signeringene i OBOS-ligaen denne vinteren står Start for – John Olav Norheim er tilbake på Sørlandet. Han forsterker et allerede godt forsvar og danner stoppertrio med Sebastian Griesbeck og Sivert Sira Hansen. En svært solid trio, som sammen med keeper Pryts kommer til å stenge godt bakover. På høyre vingback finner vi rutinerte og solide Fredrik Pålerud. På venstresiden ser det ut til at Tom Strannegård kan få en ny vår. Spilleren, som ikke har levd opp til forventningene de siste sesongene, har blitt flyttet fra midtbane til vingback, og der har han imponert i vinter. Sander Sjøkvist, som har vært ute siden oktober i fjor, er på vei tilbake fra skade. Klarer han å finne tilbake til nivået han hadde i 2023 når han er tilbake?

Bakover er Start sterke, men de er sårbare for skader – er alternativene litt for tynne? Og ikke minst: Får de beholde Sivert Sira Hansen hele sesongen, eller blir han solgt i sommer?

På midtbanen blir den offensive, kreative poengspilleren Eirik Schulze en nøkkel. Han er en av OBOS-ligaens beste midtbanespillere. En spennende signering er kamerunske Steve Mvoue – en ballvinner og en dyktig ballspiller sentralt. Men hvordan står det til med det fysiske? Han skal ha spilt lite kamper det siste året – holder han 30 kamper? Mikael Ugland er hentet tilbake etter en god sesong i Jerv. Det så ut som han hadde pådratt seg en skade som ville holde ham ute i månedsvis, men det viste seg å være mindre alvorlig, og han er nå kun ute i noen uker. Schulze, Mvoue og Ugland utgjør en spennende trio, men er dekningen bak dem god nok?

Håkon Lorentzen og Mathias Grundetjern har vært førstevalgene på topp for Start i vinter. De utfordres av nykommerne Terry Benjamin og Emmanuel Gono. Hvor mange mål leverer spissene til Start? Lagdelen har bredde, men er den god nok? Og finnes det en storscorer blant spissene i Start?

7. Plass – Lyn

Trener: Jan Halvor Halvorsen
Hjemmebane: Bislett Stadion
Supporterklubb: Bastionen
Plassering 2024: 5. plass

Inn
Tobias Myhre (tilbake fra Ull/Kisa etter lån)
Jesper Nesbakken Wold (Ullern)
Davod Arzani (Ull/Kisa)
Jo Stålesen (Egersund)
Ådne Midtskogen (Egersund)
Samuel Burakovsky (Lån fra Bodø/Glimt frem til sommeren)

Ut
Håvard Meinseth (Kjelsås)
Alexander Rønning Olsen (kontrakt utgått)
Jesper Skulstad (Asker)
Henrik Kristiansen (kontrakt utgått)
Jacob Hanstad (FFK)
Jørgen Sjøl (Odd)
Daniel Schneider (KFUM)

Vurdering

Vi spår at Lyn havner på den sure 7.-plassen. Men med tanke på hva de har mistet, vil det likevel være en sterk prestasjon. Viktige spillere som Schneider, Hanstad og Sjøl har forsvunnet, og med Even Bydal langtidsskadet kan det bli vanskelig å gjenskape fjorårets kvalikspill. Likevel har smarte signeringer som Davod Arzani, Ådne Midtskogen, Jo Stålesen og ikke minst fjorårets høstsignering, Niang, gitt Lyn et slagkraftig mannskap som kommer til å bite godt fra seg!

Alexander Pedersen hadde en strålende sesong i fjor og er naturligvis førstevalget i Lyn-målet.

På høyreback har Jørgen Sjøl dratt til Odd, men fjorårets venstreback, Herman Solberg Nilsen, flyttes over til sin «riktige» side. Dermed er ikke høyrebacken svekket i årets utgave. Med Nilsen over på høyre trengte Lyn en ny venstreback, og tidlig i vinter hentet de Davod Arzani fra Ull/Kisa. Arzani har levert godt i oppkjøringen, og nylig ble Jo Stålesen hentet inn for å gi konkurranse på backplassen. I generalprøven mot Moss vikarierte Stålesen til og med som kant.

For et par uker siden forsvant Daniel Schneider – et tap for Lyn, ikke bare defensivt, men også offensivt, ettersom han har vært en viktig del av lagets angrepsspill. Ved siden av Schneider i fjor hadde kaptein William Sell en solid sesong. Sell har vært med hele veien fra 3. divisjon og blir også i år en svært viktig brikke. Ådne Midtskogen er hentet inn som erstatter for Schneider, en solid signering spesielt defensivt. En spennende utfordrer er senegalesiske Massire Sylla, som kom til Lyn i fjor høst.

Dessverre for Lyn er Even Bydal ute med en langtidsskade og håper å være tilbake til sommeren. Klubben har ikke lykkes i å hente inn en erstatter, så Jan Halvor Halvorsen har prøvd flere spillere i den sentrale rollen. Det ser ut til at Malvin Ingebrigtsen vil vikariere for Bydal. Julius Skaug nyter stor tillit hos Halvorsen, og sammen med Adrian Berntsen utgjør de en viktig duo. Det blir også spennende å følge utviklingen til de talentfulle Salmin Laghzaoui og Eron Isufi, som helt klart vil være med på å prege dette Lyn-laget.

Rett før seriestart kom beskjeden om at Anders Bjørntvedt Olsen er ute med skade på ubestemt tid. Olsen hadde en fantastisk sesong i fjor, så det er et hardt slag for Lyn. Samuel Burakowsky er hentet inn på lån fra Bodø/Glimt og vil trolig erstatte Olsen.

Jacob Hanstad hadde en strålende sesong i fjor og har nå blitt belønnet med eliteseriespill. Derfor flyttes Mathias Johansen tilbake til venstrekanten. Johansen er en teknisk god og målfarlig innoverkant. Vil den unge Brage Hylen ta et steg i år og utfordre om spilletid?

Mame Niang blir utrolig spennende å følge i år – en spiss som har nesten alt: fart, fysikk og gode avslutningsferdigheter. Blir han i Lyn hele sesongen? Andreas Hellum vil utfordre Niang om spilletid – en litt annen spisstype som kan passe bedre enn Niang i visse kampbilder.

6. Plass – Moss FK

Trener: Thomas Myhre
Hjemmebane: Melløs
Supporterklubb: Kråkevingen
Plassering 2024: 3. plass

Inn 
Sondre Høydal (tilbake fra Florø etter lån)
Jarrik Sundling (Sarpsborg 08)
Markus Olsvik Welinder (Mjøndalen)
Kristoffer Lassen Harrison (KFUM)
Jerry Patrick Ogbole (Sporting Suprem)
Edvard Linnebo Race (Jerv)
Sigurd Grønli (Bryne)
Kristoffer Sørensen (Ull/Kisa)
Tobias Solheim Dahl (lån fra RBK ut sesongen)
Artan Memedov (Sandnes Ulf)

Ut
Tim Björkström (tilbake til FFK etter lån)
Aksel Baran Potur (HamKam)
Marius Andresen (AaFL)
Vetle Hellestø (kontrakt utgått)
Iler Kukleci (Haugesund)
Eyþór Björgólfsson (Umeå)
Sebastian Pedersen (Sogndal)

Vurdering

Kællane skal rykke opp i år! Nei da, jo da. Neida. Alt kan skje! 11’eren til Moss er kanskje svekket fra i fjor, men troppen er nok bedre. Moss har fått inn noen ferdigheter som kanskje manglet i fjor. Det er mer bredde i troppen og flere strenger å spille på. Myhre har variert litt i formasjon og spillestil, så vi vil nok se et litt annerledes Moss-lag i år. Så 6.-plassen er litt for syns skyld – det blir selvfølgelig opprykk dette her!

Mathias Enger Eriksen er fortsatt lagets førstekeeper, med mossingen Jarrik Sundling som utfordrer.

Iler Kukleci har dratt til Haugesund, men Kristoffer Lassen Harrison er hentet inn på permanent basis og viste i fjor høst at han er en klassemidtstopper på dette nivået. I tillegg er Edvard Race og Markus Welinder hentet inn for å styrke midtstopperplassen. Kristian Strande er en viktig spiller for Moss, men han er skadeplaget og drar på seg litt for mange gule kort. Hvor mange kamper får han i år? Det er viktig for Moss at han spiller de fleste kampene.

Tobias Dahl er hentet på lån fra RBK – en midtstopper som også kan spille back. Og det er nettopp backplassen Moss trenger mer bredde på. Saadiq Elmi er ute med skade på ubestemt tid, så da er João Barros eneste rene venstreback, men Dahl er et alternativ/konkurrent. På høyrebacken har vi Marius Cassidy, som har hatt en flott utvikling siden han kom til Moss. I vinter har han også bidratt mer i det offensive spillet. Cassidy er per nå eneste rene høyreback, men Race har blitt testet ut der i enkelte treningskamper.

På midtbanen finner vi klubbens gullkalver, Bo Hegland og Blerton Isufi. Hvor lenge blir de offensive midtbanespillerne i Moss? Sentralt i banen ligger Alexander Håpnes, som bare blir bedre og bedre. Håpnes har blitt en av OBOS-ligaens beste midtbanespillere. Laurent Mendy, som utfordrer Håpnes, har hatt en god vinter.

Dessverre er Noah Alexandersson ute med skade denne sesongen. Som erstatter har Moss hentet inn Sigurd Grønli. Og vi må ikke glemme Håkon Vold Krohg i miksen – unggutten fikk sin U19-landslagsdebut i vinter. Det blir også spennende å se hvor mye spilletid 16-årige Sondre Høydal fra Florø gjør seg fortjent til.

Sebastian Pedersen ble nylig solgt til Sogndal – griper Benarfa muligheten til å gjøre spissplassen til sin?

Noe nytt vi vil se av årets Moss-lag er kantspillere. Spennende Jerry Patrick Ogbole er hentet fra Sporting Supreme i Nigeria. Thomas Klemetsen Jakobsen har startet de fleste kampene i vinter ute til venstre, en plass også Kristoffer Sørensen vil kjempe om.

Som erstatter for Pedersen har Moss hentet Artan Memedov. Han er ikke en direkte erstatter, da de er forskjellige spillertyper, men i Artan bor det et stort potensial. Klarer han å få det ut i år?

5. Plass – Kongsvinger

Trener: Johan Wennberg
Hjemmebane: Gjemselund
Supporterklubb: KIL Supporterklubb
Plassering 2024: 6. plass

Inn:
Joacim Holtan (tilbake fra Egersund etter lån)
Marius Trengereid (tilbake fra Jerv etter lån)
Rasmus Christiansen (tilbake fra Arendal etter lån)
Pim Saathof (lån fra Go Ahead Eagles)
Alexey Gorodovoi (Klubbløs)

Ut:

Oscar Kapskarmo (tilbake til Bodø/Glimt etter lån)
Robert Orri Thorkelsson (tilbake til Montral etterlån)
Lars Krogh Gerson (Progres Niederkorn)
Anders Klemensson (Raufoss)
Adem Güven (Lagt opp)
Mandè Sayouba (kontrakt utgått)

Vurdering

Som vanlig ser Kongsvinger veldig sterke ut i vinter og fremstår som en soleklar opprykkskandidat. De siste årene har de imponert frem til sommeren, før formduppen har kommet. Det blir spennende å se om de har utholdenheten til å være med helt inn denne gangen. De er utvilsomt en opprykkskandidat. I fjor snek de seg inn på 6. plass i siste runde.

August Strömberg har vært førstekeeper i Kongsvinger de siste årene og hatt noen strålende sesonger. Men han har vært litt på nedadgående i det siste, så Alexey Gorodovoi er hentet tilbake som utfordrer. Hvem Wennberg velger å satse på fra start, blir spennende å se.

Lars Krogh Gerson har vært en bærebjelke i forsvaret de siste sesongene, men fikk ikke fornyet kontrakt. Inn på lån fra Go Ahead Eagles har Pim Saathof kommet. Han var på prøvespill tidligere i vinter, men klubbene ble ikke enige den gangen. Like før seriestart ble avtalen imidlertid fullført. Vil Saathof danne stopperpar med Fredrik Holmé, eller har Mapenda Mbow tatt nok steg? Fra å være et vandrende straffespark og gult kort har han utviklet seg til en mer solid stopper – bedre med ball og lynrask. Klarer KIL å beholde Holmé hele sesongen? Backene vil bekles av svensken og dansken – Joel Nilsson til høyre og Emil Arendrup Nielsen til venstre, med Daniel Lysgård som utfordrer.

Kaptein Andreas Dybevik er selvskreven på midtbanen, og det samme er trolig Harald Holter. Jesper Grundt har hatt en fantastisk utvikling de siste sesongene – vil han ta ytterligere steg? Mathias Gjerstrøm og Eric Taylor er andre alternativer på midten, og ikke minst Martin Vinjor. Han var ute hele 2024-sesongen og er nå tilbake – han kan nærmest regnes som en «ny» spiller. Marius Trengereid og Marius Damhaug faller i kategorien unge og lovende – hvor mye spilletid får de? Trengereid kan også være et alternativ på back.

Helt fremst har legenden Adem Güven lagt opp. Tilbake fra lån har Joachim Holtan kommet. Han har absolutt potensial til å bli en toppspiss – og spissen som scorer nok mål til at KIL kan rykke opp. Han har bevist før at han er god for et tosifret antall mål. Bak ham banker det unge spisstalentet Armand Øverby på døra. Er han moden nok til å ta over dersom Holtan ikke leverer?

Som på backene er det svensken og dansken på hver sin kant. Noa Williams har et skyhøyt toppnivå og kan kjøre karusell med hvem som helst. På motsatt side finner vi dansken Lucas Ravn-Haren, som leverte en meget sterk sesong i fjor. Han er en evig trussel på høyrekanten. Dansken har slitt med skade i vinter, men er nå tilbake og rekker seriestarten. Et skår i gleden er at Wilhelm Ärlig har pådratt seg en langtidsskade.

4. Plass – Odds BK

Trener: Knut Rønningene
Hjemmebane: Skageraak Arena
Supporterklubb: Oddrane
Plassering 2024: 16. plass Eliteserien

Inn
Noah Kojo (Pors)
Julian Gunnerød (EIK Tønsberg 871)
Abduljeleel Abdulateef (Bison FC)
Jørgen Sjøl (Lyn)
Mukkhtar Adamu (Sporting Lagos)
Nikolas Walstad (Haugesund)
Hinrik Hardarson (Akranes)

Ut
Kjetil Haug (tilbake til Toulouse etter lån)
Ishaq Abdulrazak (tilbake til Anderlecht etter lån)
Peder Klaussen (Egersund)
Espen Ruud (Lagt opp)
Mikael Norø Ingebrigtsen (Omonia Nicosia)
Alexander Fransson (IFK Norrköping)
Sheriff Sinyan (CFR Cluj)
Anders Ryste (Notodden)
Leon Hien (Degerfors)
Bork Bang-Kittilsen (Mjällby)
Jesper Skau (Mjøndalen)
Tony Miettinen (Mjällby)
Thomas Rekdal (Tromsdalen)

Vurdering

Undervurderer vi Odd? Det tror jeg mange gjør. Det vi har friskt i minne, er den forferdelige sesongen i fjor. Men trener Rønningen har tatt grep. Han har ført Odd tilbake til den fotballen de ønsker å spille, samtidig som han har jobbet med det fysiske i spillergruppen. Et av spørsmålstegnene rundt Odd etter nedrykket i fjor var hvordan de skulle takle generasjonsskiftet. Mange forventet kanskje at flere av de eldre spillerne ville gi seg samtidig, men det er kun Espen Ruud som har lagt skoene på hylla.

Bakerst finner vi to blad Hansen – tidligere landslagskeeper André Hansen og den talentfulle Sebastian Hansen. André Hansen bør være en av de beste keeperne på dette nivået, men vi vet at han sliter litt med kroppen. Derfor er det godt å ha en talentfull keeper i backup.

I forsvaret har de beholdt de rutinerte Steffen Hagen og Sondre Solholm Johansen på stopperplass, med Godwill Ambrose som utfordrer. På høyrebacken skal nykommerne Jørgen Sjøl fra Lyn og Julian Gunnerød fra EIK Tønsberg kjempe om spilletid. På venstresiden er Josef Baccay førstevalget, men nylig har Odd hentet inn Nikolas Walstad som konkurrent. Walstad kan også bekle stopperplassen.

Filip Jørgensen har fått en ny rolle sentralt på midtbanen, en rolle som passer den gode ballspilleren godt. Owusu og Syver Aas ser ut til å ta plassene som indreløpere, med Etzaz Hussein og Noah Kojo som utfordrere. Tobias Svendsen er på vei tilbake fra skade og vil kjempe om en plass på midtbanen.

Den islandske spissen Hinrik Hardarson er hentet inn og skal konkurrere med Torgeir Børven og Ole Erik Midtskogen om spissplassen. Børven og Midtskogen hadde ingen stor sesong i fjor og har heller ikke vært helt på topp i vinter. Derfor er det sannsynlig at Rønningen satser på Hardarson som spiss. Men går han rett inn på laget?

På venstrekanten er Bilal Njie førstevalget. På høyrekanten finner vi spennende Oliver Jordan Hagen, som har en fantastisk venstrefot – en styrke også på dødballer. Et annet alternativ på høyrekanten er Abuljeleel Abdulateef.

3. Plass – Stabæk

Trener: Jörgen Wålemark
Hjemmebane: Nadderud
Supporterklubb: Stabæk Support
Plassering 2024: 7. plass

Inn
Abu Bawa (lån fra Attram De Vidder Soccer)
Kristian Lønstad Onsrud (HamKam)
Jesper Isaksen (Kristiansund)
Emmanuel Danso (Godset)
Mads Nielsen (FFK)

Ut
Nikolas Walstad (tilbake til Haugesund)
Chris Hegardt (Orange County)
Marius Ulla (Hødd)
Brage Tobiassen (lån til Arendal ut sesongen)
Magnus Christensen (Östers IF)
Jon Haukvik Øya (Lån Hønefoss ut sesongen)

Vurdering

Skal Stabæk åpne sin nye stadion i OBOS-ligaen eller Eliteserien i 2026? Laget endte på en sur 7.-plass i fjor etter en sesong preget av store defensive problemer. Ansettelsen av Jörgen Wålemark kan vise seg å være et smart trekk, da svensken har et sterkt fokus på det defensive – noe Stabæk sårt trenger for å kunne kjempe om opprykk. Signeringen av stopperen Mads Nielsen på deadline day kan bli en nøkkel for å tette igjen bakover.

Sondre Rossbach fortsetter som førstevalg mellom stengene på Nadderud, med unge Leander Gunnerød som utfordrer.

I forsvaret har, som nevnt, Mads Nielsen kommet inn. I tillegg finner vi kaptein Nicolai Næss, Kasper Pedersen, Jørgen Skjelvik, Andreas Hoven, Olav Veum, Aleksander Andresen og U-landslagsspiller Karsten Ekorness. Det skal være mulig å sy sammen et solid forsvar av dette mannskapet – spørsmålet er hva Wålemark klarer å bygge.

På midtbanen har Stabæk nylig mistet Magnus Christensen, en spiller som blir et tap for laget. Men signeringen av Kristian Lønstad Onsrud er en stor forsterkning og vil bli en viktig mann for Stabæk. I tillegg har klubben hentet Jesper Isaksen og Emmanuel Danso, mens Kostadinov har fått mye tillit på midtbanen i oppkjøringen.

Angrepsrekken til Stabæk holder høy klasse. Sebastian Olderheim har blitt flyttet opp fra midtbanen til kant, med Oskar Spiten-Nysæter på motsatt side. På topp finner vi Bassekou Diabaté – en spiss med mye mål i seg. Bak disse utfordrer Rasmus Eggen Vinge, Magnus Lankhof Dahlby og Fredrik Ellegaard. Danske Ellegaard mistet hele fjorårssesongen, og kan dermed nesten regnes som en “ny” spiller for Stabæk.

Spørsmålet er om Stabæk klarer å beholde Spiten-Nysæter, Olderheim og Diabaté gjennom hele sesongen.

2. Plass – Aalesund

Trener: Kjetil Rekdal
Hjemmebane: Color Line Stadion
Supporterklubb: Stormen
Plassering 2024: 9. plass

Inn
Marius Andresen (Moss)
Olafur Gudmundsson (FH Hafnarfjördur)
Mathias Kristiansen (Hobro)
Jørgen Bøe (Træff)
Phillip Aukland (FFK)
Fredrik Heiselberg (FC Midtjylland)
Alexander Hammer Kjelsen (VIF)

Ut
Sam Rogers (tilbake til LSK etter lån)
Mads Nielsen (tilbake til FFK etter lån)
Metodi Maksimov (tilbake til Lask etter lån)
Marcus Rafferty (tilbake til Hammarby etter lån)
Vinko Medjimorec (tilbake til NK slaven belupo etter lån)
Andreas Pedersen (tilbake til FC Nordsjællan etter lån)
Bjørn Martin Kristiansen (KFUM)
Amidou Diop (TB Tvæøroyri)
Martin Ramsland (Arendal)
John Ruud Norvik (Brattvåg)
Thomas Grøgaard (Kontrakt utgått)
Isaac Atanga (Kalmar FF)
Nicolai Hopland (Heerenveen)
Stian Holte (Hønefoss)
Noah Solskjær (lån til brattvåg frem til sommeren)
Sander Kilen (KBK)
Eivind Kolve (lån til Levanger frem til sommeren)

Vurdering

Som mange andre har vi troen på at Aalesund kan rykke rett opp igjen. Flere sitter nok med en følelse av at Kjetil Rekdal vil kopiere det han gjorde med HamKam – hvor han løftet laget fra OBOS-ligaen til Eliteserien. Rekdal holder seg til en 3-5-2-formasjon med solid defensiv organisering og direkte fotball. Han har også forsterket stallen slik at den passer godt til denne spillestilen. Dette blir et lag som blir vanskelig å score på – og vondt å møte offensivt.

Sten Grytebust holder fortsatt koken mellom stengene for Aalesund. Etter å ha vært ute med skade store deler av fjorårssesongen, viste Tor Erik Larsen at han er en solid backup.

Mange midtstoppere har forsvunnet ut, men tre nye har kommet inn: Alexander Hammer Kjelsen, Philip Aukland og Ólafur Guðmundsson. De vil konkurrere med blant andre John Kitolano om plassene i trebackslinja.

På høyre vingback finner vi Marius Andresen, som tidligere har spilt i en lignende rolle for Moss. Vi vet hva han kan levere. På motsatt side spiller Kristoffer Nessø, med Jørgen Bøe som utfordrer. Bøe er en spennende signering fra Træff, kjent for sin presise venstrefot. Nessø er høyrebeint, men kan også bekle motsatt kant.

Midtbanen styres av David Johannsson, Henrik Melland og Janus Seehusen. Håkon Hammer vil utfordre trioen om spilletid, og når Mathias Kristensen returnerer fra skade, vil midtbanen få enda mer bredde.

Cláudio Braga pådro seg en skade tidligere i vinter, men er tilbake i tide til seriestarten. På topp får han konkurranse av Paul Ngongo, Fredrik Heiselberg og det unge stortalentet Kristian Lonebu.

1. Plass – Lillestrøm

Trener: Hans Erik Ødegaard
Hjemmebane: Åråsen
Supporterklubb: Kanarifansen
Plassering 2024: 15. Plass Eliteserien

Inn
Kparabo Arihri (Beyond Limits Academy)
Tochukwu Ogboij (Purple Krown)
El Schaddai Furaha (tilbake fra Raufoss etter lån)
Salieu Drammeh (BK Frem)

Ut
Oliver Pettersen (tilbake til Molde etter lån)
Jabir Abdihkim Ali (tilbake til Västerås etter lån)
Erling Knudtzon (kontrakt utgått)
Marius Lundemo (Valur)
Ylldren Ibrahimaj (Mladà Boleslav)
Mathis Bolly (kontrakt utgått)
Uranik Seferi (TUIL)
Jørgen Sveinhaug (Levanger)
Mohanad Jeahze (tilbake til DC United etter lån)
Max Balatoni (lån Strømmen frem til sommeren)
Alexander Røssing-Lelesiit (Hamburg SV)
Sam Rogers (Chicago Fire)
Martin Ove Roseth (Viking)
August Karlin (BK Olympic)
Uba Charles (lån til Mjällby frem til sommeren)
Efe Lucky (lån til Åsane ut sesongen)
Christopher Kjensteberg (lånn til Ull/Kisa ut sesongen)
Oliver Henriksrud (Pors)

Vurdering

Å melde noe annet enn opprykk for Lillestrøm er rett og slett urealistisk. Den største utfordringen for LSK er dem selv. Med et solid trenerteam i Hans Erik Ødegaard og Eirik Mæland, en bred tropp med kvalitet i alle ledd, dobbel dekning på nesten alle plasser og enorm støtte fra tribunen, er det bare én vei – tilbake til Eliteserien!

Mads Hedenstad har hatt en formkurve som pekte nedover en periode, men han ser ut til å få en ny vår og blir trolig LSKs førstekeeper. I Stefan Hagerup har han en god konkurrent og backup.

Tapet av Martin Ove Roseth er tungt, men LSK har fortsatt solid dekning på stopperplass med Ruben Gabrielsen, Sander Moen Foss og Espen Garnås. Lars Ranger er også tilbake etter å ha mistet hele 2024-sesongen med skade – noe som vil gi laget et stort løft. På backene har LSK flere gode alternativer i Eric Larsson, Frederik Elkær og Kristoffer Tønnessen. Skal dette laget slippe inn mange mål i 2025, må de være svært uheldige med skader.

Midtbanen holder også høy kvalitet. En foretrukket trio vil trolig være Vebjørn Hoff, Kevin Krygård og Markus Karlsbakk. I tillegg har de sterke alternativer i Gjermund Åsen, Eric Kitolano, Leandro Neto og Harald Woxen – en bredde de fleste lag i OBOS-ligaen bare kan drømme om.

I angrepsrekka er en av de mest spennende signeringene Salieu Drammeh. Han vil ta den ene kanten, mens Félix Vá blir førstevalget på motsatt side. På spissplassen er Thomas Lehne Olsen det klare førstevalget, men han utfordres av Moctar Diop og det talentfulle stortalentet Markus Wæhler. En annen nykommer det knyttes store forventninger til, er Kparobo Arierhi.