Gjorde jobben mot Sprint-Jeløy

Og det skulle ikke ta lang tid før hjemmelagets rutinerte sisteskanse, Jorge Vieira, vartet opp med en kjempeblemme. Portugiseren sendte ballen rett i beina på Sebastian Pedersen, og det sto 0-1 etter ca. 5 minutter i kveldssola på øya. Det er en overdrivelse å si at dette var en fest av en fotballkamp, men MFK hadde god kontroll, og Sprint klarte ikke å sette MFK på noen voldsomme prøver. Rett før pause var Adan Hussein frempå og økte ledelsen til 2-0. Noe som også ble pauseresultatet.

Etter hvilen var MFK smarte og brukte ikke mer krefter enn nødvendig. Etter 67 minutter trodde Adan Hussein at han hadde scoret sitt andre mål for dagen, men dessverre ble målet avblåst for offside. Et minutt senere ble innbytter hos MFK, Ahmed Saaty, felt av Sprints matchvinner fra serieåpningen, Kastriot Murseli, og dagens dommer pekte på straffemerket. Tidligere Sprint-spiller Altin Lajqi, som bommet i treningskampen mot Follo, gjorde ingen feil fra 11-meteren, og unggutten fra Øreåsen kunne juble for sin første seniorscoring for MFK og 0-3.

Sprints største sjanse kom mot slutten av kampen da Elias Backhe hadde vært på tur i feltet for å klarere. Klareringen gikk ikke lengre enn til tidligere MFK-spiller Fredrik Wasenius, som lobbet over keeper fra drøyt 20 meter, men Ilir Kukleci sto klar på streken og fikk klarert.

Verdt å nevne er at Harald Race og Altin Lajqi fikk sin MFK-debut fra start i tellende kamp, og Miche Mayonga og Ahmed Saaty noterte seg for sine første MFK-minutter på seniornivå. Mayonga var svært nære scoring mens Saaty skaffet MFK som nevnt straffe. Kråkevingen gratulerer!

Dermed er MFK videre til 2. runde i cupen. Ryktene skal ha det til at oppsettet kommer i morgen et sted mellom klokka 12-13.

Foto: Joakim Bekkåsen
Kampfakta

Norgesmesterskapet runde 1
Sprint-Jeløy – Moss FK 3-0(2-0)
Bellevue, Moss

Tilskuere
746

Mål
1-0: Sebastian Pedersen
2-0: Adan Hussein
3-0: Altin Lajqi, str

Gult kort
Daniel Tobiassen, Sprint
Ensar Kalisi, Sprint
Harald Race, Moss FK

Moss FK XI 4-3-1-2
Backhe – Andresen(Saaty), Race, Kukleci, Hussein – Stavdal, Håpnes(Mendy), Hellestø(Hegland) – Lajqi – Pedersen(Klemetsen Jakobsen), Björgólfsson(Mayonga)