Siste serierunde står for tur når Moss Fotballklubb setter kursen mot de dype skoger. Den spennende kampen mot Kongsvinger er nøkkelen til å sikre plassen i OBOS-ligaen.

Nedrykkstriller
Med kun én kamp igjen i årets OBOS-liga, trenger MFK bare ett poeng for å sikre plassen. Etter den uheldige situasjonen mot Glomme, der seieren ble frarøvet dem langt inn i overtiden, er det fortsatt en mulighet for at MFK kan ende opp i nedrykkskvalifisering etter 30 intense kamper.
Se på bunnstriden i OBOS-ligaen før siste serierunde: Skeid har allerede mistet grepet og gjort som Amin Askar i 2014, rykket ned i Mjøndalen. Jerv bommet på et straffespark etter 89 minutter hjemme mot Åsane, mens Hødd slo Start 2-1 på hjemmebane på Høddvoll.
Fjorårets Eliteserielag Jerv er på vei til å gjenta Ham-Kam’s skjebne i 2009. Ham-Kam rykket ned fra Tippeligaen i 2008, og året etter gikk de rett ned til 2. Divisjon. Lars Bohinen har blitt hentet inn som en mulig redningsmann etter at Eirik Kjønø fikk sparken. Kjønø ble ansatt som hovedtrener i Jerv dagen før MFK spilte 1-1 mot Grimstad i august – for de av oss som husker det. Eller hva mener du, Emil Nilsbakken?
Siste serierunde i OBOS-ligaen for lagene i bunn ser slik ut:
- Skeid – KBK (Denne tar vi med kun fordi Skeid må spille hjemmekamp på Hønefoss)
- Ranheim – Hødd
- Åsane – Sandnes Ulf
- Glomme – Jerv
- KIL – MFK

Revansjens times er kommet
Det er litt over to år siden sist MFK møtte KIL til seriekamp på bortebane. For første gang etter Covid-19 satte Kråkevingen opp buss til en bortekamp. KIL dominerte i PostNord-ligaen mens MFK slet i bunnen, ledet av hovedtrener Shaun Constable, mens dagens MFK-trener Thomas Myhre var sportssjef.
I dagens MFK-tropp finner vi Thomas Klemetsen Jakobsen, Sebastian Pedersen, Noah Alexandersson og Mathias Eriksen Ranmark som de eneste gjenværende fra den kampen. Alexandersson regisserte trøstemålet til MFK, scoret av Pedersen. Dette var også Ranmarks debut. Vi stopper der; det var ingen god kamp sett med MFK-briller. Det sto 3-0 etter 15 minutter, Stian Andersen var utvist, og Thomas Klaussen måtte spille midtstopper. Adem Güven scoret, og MFK tapte 5-1.
Vi skrur tiden tilbake til 25. juni i år. MFK tar imot serieleder KIL på Melløs. En kamp som ble husket for kanskje tidenes svakeste dømming av en norsk dommer. Noen sier jeg kanskje overdriver nå, men jeg overdriver i alle fall ikke når jeg sier at jeg ALDRI har sett så mange sindige og rolige mennesker miste besinnelsen som i den kampen. Dette skyldtes én person, nemlig dommer Christian Moen.
Igjen var det Adem Güven som ble matchvinner for KIL mot MFK med kampens eneste scoring. Rett i forkant ble Claudio Braga avblåst for frispark mot seg, noe kun kampleder Moen hadde sett. Nå blir det kanskje litt mye fokus på personer og dommer, men det får vi tåle.
MFK gjorde ingen dårlig kamp. Dette var en kamp KIL fryktet på forhånd. Det så vi da dommer Moen blåste av kampen, og seieren betydde ekstremt mye for Vegard Hansen & KIL. MFK var gode, Alexander Håpnes leverte en av sine beste kamper i karrieren.

Verken spillere eller supportere var fornøyd kampleders avgjørelser på Melløs.
Siden den gangen har KIL og Vegard Hansen gått hver sin vei. Spillere, ledere og supportere i KIL er glade for å bli kvitt Vegard Hansen, men det samme kan ikke sies for de to eneste utestedene i Kongsvinger.
Nå går vi over til det mer saklige. Til sommeren var KIL det beste laget i OBOS-ligaen, og det luktet Eliteserie på Gjemselund. Men så raknet det for KIL. Ryktene om mistillit mot hovedtrener Vegard Hansen begynte å svirre. Plutselig kom nyheten om at Hansen hadde fått sparken i KIL. Kanskje ikke så overraskende, men likevel overraskende.
KIL har ingenting å spille for annet enn æren i siste kamp. Neste kamp er ikke før 1. advent og 3. desember, ettersom KBK ikke kan ta igjen KIL som nummer 3 på tabellen. Vil de risikere skader og suspensjoner i opprykkskvalifiseringen, eller ønsker de å holde julestemningen i gang? Tiden vil vise.
For MFK handler det om å ikke tape for å berge plassen i OBOS-ligaen. MFK har kun vunnet én kamp på bortebane denne sesongen, da de slo Mjøndalen i sommer. Noe av den magien fra Mjøndalen håper vi å se igjen søndag ettermiddag. Toppscorer Claudio Braga pådro seg en ny karantene etter sitt 6. gule kort. Ilir Kukleci var endelig tilbake mot Glomma, men pådro seg et gult kort da han forsvarte Laurent Mendy mot Mads Nielsen, som provoserte fram bråk.
Ingenting ville vært bedre enn om MFK tok sin andre seier på bortebane denne sesongen, berget plassen og fikk en solid revansje for det bitre tapet på Melløs i sommer og det pinlige tapet i 2021. Det har skjedd mye positivt i MFK siden den gangen.
Kaptein Strande tilbake?
Ettersom Illir Kukleci pådro seg sitt 4. gule kort for sesongen i kamp nummer 29 og må stå over sesongens siste seriekamp mot KIL, rettes oppmerksomheten mot kaptein Kristian Strande. Midtstopperen har slitt med en skade siden forrige landslagspause og har måttet følge de siste kampene fra tribuneplass. Han trente for fullt mot slutten av uken. Kapteinen har jobbet knallhardt for å rekke den siste kampen.
En ting er sikkert: Claudio Braga må dessverre se kampen fra tribuneplass. Angriperen pådro seg sitt 6. gule kort mot Glomma sist søndag, men heldigvis har man Sebastian Pedersen, Abel Stensrud og Thomas Klemetsen Jakobsen som backup. I tillegg er Noah Alexandersson tilbake fra suspensjon og kan bidra positivt offensivt.
For Alexander Håpnes betyr denne kampen ekstremt mye. Midtbanespilleren fikk beskjed om å se seg om etter ny arbeidsgiver etter opprykket i 2021. Som sin far Pål Håpnes har han en fortid i begge klubbene. Forskjellen er at Håpnes senior hadde en langt større karriere i KIL enn i MFK. For Alexander Håpnes betydde overgangen til MFK spilletid og utvikling.
Håpnes har tatt store steg siden han kom til MFK og fikk endelig sin fortjente scoring da han sendte MFK opp i 2-0 hjemme mot Hødd tidligere i høst. I treningskampen i vinter var ikke Håpnes spilleklar. Dermed blir søndagens kamp Håpnes’ første på Gjemselund siden overgangen til MFK. På søndag blir det også en ny kamp i kampen mellom Jesper Grundt, som spilte høstsesongen i MFK forrige sesong.


Et busslass med supportere
Supporterbussen i regi av Kråkevingen er så å si fullstappet. Per nå er det under 5 ledige plasser på bussen som reiser oppover til Kongsvinger søndag morgen. I tillegg forventes det at mange mossinger vil kjøre oppover i privatbiler for å støtte laget.
Plasseringen på Gjemselund for oss tilreisende denne sesongen er bak mål, ikke på kortsiden som da vi var der i 2021.
Hvis du ikke har mulighet til å reise oppover, vises kampen på TV Sport 1 og vises på Rompuben. Merk deg kamptidspunktet: Avspark på Gjemselund er 14.30.
Kongsvinger – Moss FK
14.30 – 12/11
Gjemselund, Kongsvinger

